18 Mart 2016 Cuma

Bilgisayar yazılım türleri

Bilgisayar yazılım türleri
Bilgisayar yazılımları umumi olarak 3 ana grupta incelenebilir. Bunlar:

1- Sistem Yazılımları (System Software): Bilgisayarın kendisinin işletilmesini verici, işletim sistemi, derleyiciler (compilers) (Yazılım programında, yazılan programı makine diline çeviren program), çeşitli donatılar (facility) benzeri yazılımlardır.

2- Uygulama Yazılımları (Application Software): Bu kullanıcıların işlerine çözüm sağlayan örnek olarak çek, senet, stok kontrol, bordro, kütüphane kayıtlarını tutan programlar, bankalardaki müşterilerin para hesaplarını tutan programlar vs. bu gibi yazılımlardır.

tüm sistem programları içinde en esas yazılım işletim sistemidir ki, bilgisayarın bütün donanım ve yazılım kaynaklarını denetim ettiği bu gibi, kullanıcılara ait uygulama yazılımlarının da çalıştırılmalarını ve denetlenmelerini sağlar.

üç- çevirici Yazılımlar: Herhangi bir dilde yazılan programı makine diline çeviren yazılımlardır.

Uygulama yazılım türleri nelerdir ?
1- umumi Amaçlı Uygulama Yazılımları

2- hususi Amaçlı Uygulama Yazılımları

Yazılımlara örnekleri
1- microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint)

2- Winrar

3- Norton

4- Winamp çeşitli kategorilerdeki misal yazılımlardır.

Hizmet Yazılımları nedir?
Hizmet (Utility) yazılımları, umumi sistem destek işlemlerini yapmak için kullanılan programlardır. Diskleri biçimlendirmek, dosyaları kopyalamak, disklerdeki programları yedeklemek, dosya sıkıştırma, dosya transfer (ftp), klavye düzenleme, disk yüzeyini düzenleme(fdisk, partition magic), virüs temizleme bunun gibi işlemleri yaparlar. çoğu işletim sistemi hizmet yazılımlarının yaptığı işlerin çoğunu yapmaktadır. fakat bazı pozisyonlarda hizmet yazılımları ayrı bir paket şekilde daha güçlü özelliklerle üretilmektedir.

yararsız Yazılım nedir?
Bilgisayarlara,faydalı yazılımlara ziyan sağlayan, kullanıcı dosyaları üstünde tahribat yapan, kullanıcı bilgilerini çalan yazılımlara zararlı yazılımlar denilmektedir.

zararlı yazılımlar kendi kendilerini çoğaltabilen, bir bilgisayardan diğerine yayılabilen ve çoğu defa bilgisayar sistemlerine kasten zarar vermek için yazılmış programlardır.

Her yazılım her bilgisayarda çalışır mı ?
Bilgisayarda hangi işletim sistemi kurulu olduğundan bağımsız şekilde çalışabilen yazılımlar üretebilse de, pek aşırı yazılım tek bir işletim sisteminde çalışacak biçimde üretilir. bununla birlikte her yazılımın çalışmak için gereksinim duyduğu değişik donanım özellikleri olabilmekte ve bu donanıma sahip olmayan bilgisayarlarda bu yazılımı çalıştırmak mümkün olmayabilir.

Casus yazılım nedir?
Casus yazılım tanıtım şahsi bilgi toplama ya da onayınızı almadan bilgisayarınızın yapılandırmasını değiştirme gibi belirli davranışları gerçekleştiren yazılımlar için kullanılan umumi bir terimdir.

hür yazılım nedir?
özgür yazılım kavramı, satın alanların, yazılımı çalıştırma, kopyalama, yayma, üstünde çalışma, değiştirme ve geliştirme özgürlükleriyle ilgili bir kavramdır.

Bir yazılımın hür yazılım olabilmesi için hangi şartları taşımalıdır ?
1- Herhangi bir erek için yazılımı çalıştırma özgürlüğüne,

2- Her ne istiyorsanız onu yaptırmak için programın nasıl çalıştığını ögrenmek ve onu değiştirme özgürlüğüne (Yazılımın kaynak koduna ulaşmak, bu meslek için önkoşuldur. ),

üç- Kopyaları dağıtma özgürlüğüne,

4- bütün toplumun yarar sağlayabileceği şekilde programı geliştirme ve geliştirdiklerinizi yayınlama özgürlüğüne kullanıcılar sahipse o yazılım özgür yazılımdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder